Maklesowie

 

          ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 

II Zjazd Rodzinny  ::  Wstęp  ::  Sprawozdanie  ::

 

 Sprawozdanie

Zarządu Klubu Rodu Maklesów za lata 2001-2005

 

Okres sprawozdawczy obejmuje lata 2001-2005, czyli czas od zakończenia obrad I Zjazdu o dnia dzisiejszego, tj. 2 sierpnia 2005 roku.

Przygotowania i przebieg I Zjazdu omówione zostały w Biuletynie nr 1.

W przyjętym na I Zjeździe „Statucie Klubu” sformułowane zostały cele, które mamy realizować w czasie Zjazdu oraz między Zjazdami. One są wytycznymi dla działania członków i zarządu.

  1. Utrzymywanie więzi rodzinnej między rodzinami w Kraju i Zagranicą

  2. Kultywowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom tradycji i historii rodu

  3. Integrowanie członków rodu

  4. Dokumentowanie wszelkich osiągnięć członków rodu

  5. Organizowanie Zjazdów Rodu

 

Na członków Klubu zapisało się 90 osób o nazwisku Makles i powinowatych.

W skład zarządu wchodzili:

Prezes - Jacek z Warszawy

I V-ce prezes - Jerzy z Ostrzeszowa

II V-ce prezes - Piotr z Warszawy

Kwatermistrz - Marian z Klobucka

Skarbnik - Stefan z Częstochowy

 

W okresie sprawozdawczym odbyły się dwa zebrania zarządu, na których ustalono ramowy plan pracy na lata 2002-2005, oraz problemy związane z wydawaniem Biuletynu.

 

Od I Zjazdu utrzymywany jest stały kontakt listowny, telefoniczny, mail’owy. Prowadzona jest korespondencja z członkami Rodu z Francji, Ukrainy i USA. Z okazji Świąt otrzymuję życzenia od Maklesów ze Słupska, Częstochowy, Kłobucka, Kalisza, Bytomia, Warszawy i Szczecina.

Dowodem miłych kontaktów rodzinnych były także odwiedziny w Warszawie na Centralnej – Jerzego z Ostrzeszowa, Stanisława z Warszawy, Tatiany, Piotra, Renaty, Maksymiliana, Michała z Warszawy-Radości, Zbigniewa z Warszawy, Franciszka ze Słupska, Magdy z Bytomia i Eleny z Ukrainy.

 

Duże znaczeni w przesyłaniu informacji i dokumentowaniu dziejów rodu mają wydawane Biuletyny. Dotychczas wydano 5 Biuletynów. Finansowane są ze składek członków i rozsyłane pocztą. Koszt wydania jednego Biuletynu (40-50 egz.) waha się w granicach 120-150z (skład, papier, xero).

W marcu 2002 roku postanowiono w każdym numerze umieszczać noty biograficzne naszych przodków, do których mamy materiały pisane lub przekazy ustne od ich najbliższych. W drugiej kolejności umieszczać będziemy noty biograficzne o współczesnych Maklesach.

Materiały te oraz wybrane zagadnienia bieżące powinny umożliwiać opracowanie i wydanie „Zeszytów Zjazdowych K.R.M”.

Takie zamierzenia ma Zarząd i ma nadzieję, że już na III Zjeździe będzie zrealizowany.

 

A oto biogramy już publikowane ( w formie skróconej):

Biuletyn Nr 2:

  • gospodarz z Mokrej, Urban s.Tomasza i Petroneli, ur. w 1807r.- zm.1874r. Wybudował murowany dom.

  • Tomasz s.Urbana, powstaniec 1863r., uczestnik zdobycia Zagórza. Pierwszy piszący i czytający. Ur. 1841r. zm. 1920r. w Marianowie, pochowany w Miedźnie.

  • Franciszek s.Tomasza, ur.1860, działacz robotniczy na terenie Śląska i Zachodniej Ukrainy. Komisarz KPP. Przeładowany w czasie II wojny przez hitlerowców. Zmarł w 1943r. w Pankach.

 

Biuletyn Nr 3:

  • Franciszek s.Franciszka i Józefy Jawionej, nauczyciel.

  • Uczestnik I i II Wojny Światowej. Jeniec Oflagu Woldenberg. Ur. 1899r. w Kołaczkowicach, zm.1986r. w Ostrzeszowie.

  • W Biuletynie podaliśmy informację o postawieniu przez Maklesów – Obelisku z tablicą (podpisaną nazwiskiem Maklesowie), z okazji 600-lecia kościoła w Doruchowie. Od 1993r. Jacek z Warszawy prowadził za zgodą władz kościelnych badania archeologiczne, w wyniku, których ustalono miejsca zbudowanych tam (od 1403 roku począwszy) czterech kościołów. Obelisk postawiono na miejscu ołtarza, a odsłonięcia w dniu 27 lipca 2003 roku dokonali synowie Piotra: Adam, Tomasz i Jacek-Piotr.

 

Biuletyn Nr 4:

  • Franciszek s.Melchiora i Julii Skoczylas. Rolnik, partyzant II Wojny Światowej. Urodził się w Mokrej w 1912r., zmarł w Warszawie w 1989 roku.

  • Jadwiga z Kuleszów, żona Franciszka nauczyciela. Działaczka społeczna i konspiracyjna. Pochowana z mężem w 1986r. w Ostrzeszowie.

  • Bolesław s.Józefa, ur.1890r. w Mokrej. Pracował na Ukrainie w Dnieprodzierżyńsku jako hutnik, ściągnięty tam przez stryja Franciszka, o którym pisał Breżniew. W 1938r. oskarżony o udział w POW, osądzony przez „Trójkę”, rozstrzelany w dniu 31.X.38 roku. Rehabilitowany do czci w dniu 14.02.1958r. staraniem bratanka Włodzimierza s.Antoniego i córki Włodzimierza Eleny. Pismo G19/03 z dn.23.03.2003r. Dniepropietrowska Olast-Ukraina.

 

Biuletyn Nr 5:

  • Jerzy z Ostrzeszowa, s.Franciszka i Jadwigi, ur.1932r. Nauczyciel i wychowawca, Komendant Hufca ZHP, działacz sportowy i społeczny. Autor ogólnopolskich biegów przełajowych „Cross Ostrzeszowski”. Zm.04.04.2005r. w czasie pełnienia obowiązków wychowawcy młodzieży sportowej. Pochowany w Ostrzeszowie.

 

Biuletyny zawierały także materiały historyczne o plemieniu „Kotków”, o Maklesach z Ukrainy oraz osiągnięciach i badaniach prowadzonych przez członków Rodu. We wszystkich jest krótka kronika o aktualnych wydarzeniach. Materiały do biuletynów zaczerpnięty jest z informacji przekazywanych przez członków Klubu. Układ graficzny wykonują Anna i Rafał Chmielewscy z Góry Kalwarii. Powielone egzemplarze rozsyłane są pocztą, w pierwszej kolejności do członków Klubu w Kraju i Zagranicą.

 

Na I Zjeździe i w listach kierowanych do Jacka z Warszawy uzupełniano tablice genealogiczne. Wpisane zostały urodzone dzieci, zawarte małżeństwa i zejścia członków Rodu.

Przedstawione w 2001 roku tablice zostały poddane obróbce elektronicznej i wydane w formie książkowej (33 strony) przez Zarząd Klubu do użytku wewnętrznego. Autorem „Genealogii Rodu Maklesów” jest Jacek z Warszawy, który przekazuje wyniki swojej 45-letniej pracy rodzinie Maklesów.

Wydrukowano 20 egzemplarzy (numerowanych) i dotychczas przekazano w formie prezentów 6 egzemplarzy; m.in. Klasztor O.O.Paulinów, Archiwum Diec.Częstochowskiej.

 

Nowy Zarząd powinien bardziej mobilizować członków Klubu do przesyłania biogramów przodków swoich rodzin i artykułów związanych ze współczesnym życiem.

Intensyfikacja prac nad organizacją II Zjazdu nastąpiła w kwietniu br., gdy ustalono datę, miejsce i koszt pobytu. Sugestie swoje przesłali m.in. Aleksy z Klepaczki, Daniel z Bytomia, Adam z Kalisza i Stanisław z Warszawy. Aktywnie włączyli się do załatwiania spraw: Marian z Kłobucka, Stefan z Częstochowy, Łucja i Ryszard Jóźwikowie z Mokrej oraz Elżbieta Zyskowska. Nawiązano kontakt z Zagranicą i zaproszono na Zjazd Prezydenta R.P., Przewodniczącego Rady Kłobucka, Starostę, Wójta, Sołtysa wsi Mokra, Olimpijkę z 1936 roku P.Marię Kwaśniewską-Maliszewską, Ojców Paulinów i Przedstawiciela Częstochowskiej Kurii Biskupiej.

Z organizatorami Zjazdu aktywnie współpracuje młodzież z Bytomia, Częstochowy, Kalisza, Kłobucka, Mokrej i Warszawy. Miejsce Zjazdu w Mokrej ustalone zostało z Panią Dyr.. Jadwigą Kowalik (powinowatą Maklesów).

Przygotowano nowe flagi i transparent II Zjazd, nawiązano kontakt z prasą, radiem i fotografem.

W trosce o dokumentowanie osiągnięć członków Rodu zbierano informacje o pracach artystycznych i pisarskich, czego rezultatem będzie zorganizowana wystawka książek autorstwa Maklesów:

Zbigniew:      
„Niebezpieczne dioksyny” (2001r.)

„Niebezpieczne nitrozoaminy” (2002 r.)

 

Barbara:              
„Maklesiki moje” (1994r.)

„Rodzinne okruchy” (2001, II wyd. 2005r.)

 

Barbara i Jacek:
„Torzeniec – nasza mała Ojczyzna” (1996r.)

„Doruchów” (2003r.)

 

Bardzo zależy nam, aby uzupełnić wykaz wszelkich prac, dlatego prosimy o ich zgłaszanie.

W działaniach swoich Zarząd wybierany w 2001 roku starał się realizować przyjęta dla Klubu cele. Na ile sprostaliśmy zadaniom, oceni zebranie ogólne.

Czekamy na absolutorium.

 

Zarząd
Jacek Makles z Warszawy

 

 
   
 

    ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 
 

 

 

Klub Rodu Maklesów, 02-271 Warszawa, ul. Centralna 19

Copyright © 2002 MGK