Maklesowie

 

          ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 

::  Co to jest genealogia  ::  Instrukcja ::  Tablica genealogiczna  ::  W poszukiwaniu korzeni  ::  
:: 
Źródła informacji  ::

 

W poszukiwaniu korzeni

Dzieje naszego rodu mają swą część legendarną, niepisaną oraz udokumentowaną, opartą na wiarygodnych źródłach. 

 

Profesor Karol Górski -jeszcze w obozie jenieckim w Woldenbergu (1943) w dyskusji z Franciszkiem Maklesem wywodził historię rodu od uciekiniera z Irlandii albo ze Szkocji, gdy tam wprowadzono Kościół Anglikański. Powyższą wersję analizowano na Uniwersytecie Śląskim, ale wśród emigrantów nie znaleziono nazwiska Makles. 

 

Druga legenda związana jest z Legionami Rzymskimi, które pokonane w 4 lir. nad Renem - według Tadeusza Nalepy - przebijały się na wschód na tereny dzisiejszej Polski i Litwy. Byli to Celtowie, którzy osiedlili się w rejonie Górnej Warty, a wśród nich mógł być założyciel rodu Maklesów. 

 

Trzecia legenda wskazuje na słowiańskie pochodzenie rodu. Tacyt w „Germanii" opisuje plenne KOTKÓW, a Klaudiusz Ptolemeusz na swej mapie uściśla zasięg osadnictwa: pionowo od linii Bzury i Warty do Krakowa, poziomo od Odry do Gór Świętokrzyskich. Potwierdza to etymologia występujących nazw:

 

Góry Kocie i Rzeka Kocinka k/Kłobucka, jak również liczne nazwiska z „kocim" rdzeniem. Sama nazwa „kotek-kotkowie" została urobiona przez starożytnych pisarzy od zewnętrznego wyglądu osobników, tj bliskiego osadzenia oczu, drobnej postury i dużej zręczności. Ten wygląd zewnętrzny dominuje również w rodzinie. 

 

Z historii pisanej wiemy, że oddziały KOTKÓW nie dopuściły Rzymian poza Dunaj i skutecznie walczyły z nimi przez III wieki n. e. Zawiązując koalicję ludów Sarmacji i Germanii pokonały Imperium Rzymskie. W dniu 24 sierpnia 410r. pod wodzą Alaryka ludy znad Wisły zdobyły i spaliły Rzym. Upadło Imperium Zła. 

Chrzest Polan w 966r. usprawiedliwił w oczach zachodu podbój wraz z Czechami ziem Kotków, chociaż z ziem zachodnich (Śląska Średniego) władcy polscy musieli od 1052r. płacić Czechom czynsz dzierżawny. 

Ta hipoteza słowiańskiego rodowodu wydaje się wysoce prawdopodobna ze względu na występowanie u przedstawicieli naszego rodu, którego korzeni trzeba szukać na wymienionych terenach, określonych cech antropologicznych. 

W dawnym województwie krakowskim, w powiecie lelowskim, w starostwie krzepickim nad rzeką Mokra leżała wieś, w której zapisano po raz pierwszy nazwisko Makles. Wieś ta w 1501r. przeszła na własność Konwentu Kanoników Laterańskich w Kłobucku i była w ich posiadaniu do 1797r. 

Gdy w roku 1658 starostwo kłobuckie stało się wieczystą dzierżawą Paulinów Jasnogórskich, mieszkańcy Mokrej zostali parafianami Wilkowiecka i Miedźna. 

Od 1864r. po zniesieniu pańszczyzny stali się ludźmi wolnymi, a gospodarzom nadano ziemię. 

 

 
   
 

    ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 
 

 

 

Klub Rodu Maklesów, 02-271 Warszawa, ul. Centralna 19

Copyright © 2002 MGK