Maklesowie

 

          ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 

::  Nazwisko  ::  Barbara i Jacek z Warszawy  ::

Nazwisko

 

   Proces kształtowania nazwisk szlacheckich, mieszczańskich i chłopskich w wielonarodowej Polsce przebiegał  niejednolicie.   Dla ludności niechrześcijańskiej nazwiska wdrażano administracyjnie w drugiej połowie XIX w. Nasz ród ma to szczęście, że zapisano nazwisko Makles 400 lat temu i przez stulecia nie uległo zmianie. W zapiskach ślubnych z XVII w. Zdarzały się odstępstwa, np. zapisano pana młodego - Maklesik lub Maklesiak. Panny młode pisano - Maklesówka.

    Na początku XXw. miała miejsce emigracja Maklesów, najczęściej zarobkowa do Francji, Niemiec, USA. Wprawdzie imiona rodzących się na obczyźnie dzieci były nie zawsze polskie, ale ortografia, brzmienie nazwiska zostało.

Z przekazów ustnych znane są opowieści o udziale Maklesów w obronie Jasnej Góry, powstaniu chłopskim w starostwie krzepickim 1735 – 1768 i ucieczce młodzieży do Naczelnika Kościuszki.

    W dokumentach pisanych Miedźna wymienieni są Tomasz (lat 22) i Jan (lat 20), synowie Augustyna, którzy zmarli z ran odniesionych w Kampanii Napoleońskiej. Pełniejszą relację ustną mamy z Powstania 1863r. od Tomasza syna Urbana. Był w oddziale Langiewicza (stąd nazwa klanu „Czerwoni") a romantyzm wojaczki zaszczepił wnukom: Stefanowi - żołnierzowi 4 Pułku Piechoty Legionów i uczestnikowi Powstań Śląskich i Wielkopolskiego oraz Franciszkowi - ochotnikowi Wojny 20 Roku w 201 Pułku Piechoty Legionów a także oficerowi rezerwy 60 Pułku Piechoty Armii Poznań, uczestnikowi bitwy pod Kutnem i w Puszczy Kampinoskiej w 1939r. W czasie n Wojny Światowej wielu Maklesów brało udział w ruchu oporu, było więźniami obozów koncentracyjnych, dla wielu zakończonych tragicznie.

    W XXw. odnotowano Maklesów w annałach nauki polskiej: Zbigniew syn Stefana urodzony 1928r. dr hab., pracownik naukowy Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, płk W.P., Barbara Makles z domu Gołaszewska urodzona 1933r. - dr nauk humanistycznych, pracownik naukowy Instytutu Badań Edukacyjnych, wykładowca WSP - Częstochowa, autorka kilku tomików wierszy, Tadeusz Jacek syn Feliksa urodzony 1943r. dr, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Są także inni Maklesowie, których autor z uwagi na brak danych nie był w stanie uwzględnić. Ciekawe wnioski można wyciągnąć z danych statystycznych. W latach1701 - 1800 średnia ilość urodzonych jest większa niż w latach 1810-1910. W obu stuleciach rodzi się około 20% więcej chłopców niż dziewcząt.

 

 

 
   
 

    ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 
 

 

 

Klub Rodu Maklesów, 02-271 Warszawa, ul. Centralna 19

Copyright © 2002 MGK