Maklesowie

 

          ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 

::  Numer 1  ::  Numer 2  ::  Numer 3  ::  Numer 4  ::  Numer 5  ::  Numer 6  ::

 

Biuletyn nr 4

  • Z życia Maklesów żyjących na Ukrainie

  • Uzupełnienie do Genealogii Maklesów

  • Noty biograficzne: Franciszek s.Melchiora i Franciszki z Sołtysiaków, Jadwiga Maklesowa

  • Przygotowania do II Zjazdu

  •  Kronika

Z ŻYCIA MAKLESÓW ŻYJĄCYCH NA UKRAINIE

 

Elena Władymirowa (1953r.) - I voto Gucuk, II voto Garkusza - nadesłała materiały o tragicznym losie Bolesława s.Józefa z Dnieprodzierżyńska, opisanym w numerze 3 Biuletynu, bliskim krewnym z linii Melchiora (a mieszkającym w Polsce). Podajemy adres Eleny:

Elena Władymirowna Gucuk, Prospekt Drużby Narodow 37/54 Dnieprodzierżyńsk

Dnieprodzierżyńska Oblast, Ukraina 51940

 

W swej książce „Odrodzenie” Leonid Breżniew (Książka i Wiedza - Warszawa 1978r.) tak wspomina o Franciszku Maklesie s.Józefa: str. 66:

„Kiedy byłem jeszcze na froncie, stale się interesowałem, jak idą sprawy na Dniepropietrowszczyźnie po wypędzeniu okupantów. Już na trzeci dzień, 28 października 1943, robotnicy Huty im. Pietrowskiego uruchomili jedną z turbin elektrowni cieplnej i dali miastu prąd elektryczny. Latem zaś roku 1944 oddali do użytku pierwszy piec martenowski. W macierzystej Dzierżynce wzruszył mnie do łez skromny pomnik na skwerez przed portiernią. Na cokole leżał wlewek stali. To wszystko. Napis głosił: Pierwszy wlewe, odlany 21 listopada 1943 roku z opieca martenowskiego nr 5, 26 dnia po wypędzeniu okupantów niemieckich z m. Dnieprodzierżyńska. Wytop nr 5-1. Stalownicy F.Makles i G.Pankratenko.

Mówiono mi, że Franc Josifowicz Makles i Gordiej Antipowicz Pankratenko nie tylko wytopili tę pierwszą stal, ale też sami rozebrali ścianki i sklepienia zniszczonego pieca, usunęli spieczonego wilka, sami odbudowali marten. Obaj byli już ludźmi starymi, obaj uczestniczyli też w wojnie domowej, obaj byli artylerztystami w pociągu pancernym, który był zrobiony w naszej hucie w odległym roku 1919.” - koniec cyt.

Jacek Makles z Warszawy, napisał do „Towarzysza Leonida Breżniewa, Moskwa, KREML , pod datą 24 wrzesień 1978 list, jako do autora książki z prośbą o kontakt z członkami rodziny w Dnieprodzierżyńsku. Poprzez Ambasadę Polską w Kijowie, otrzymał ustną informację, że „miasto jest zakryte i nie można z nikim korespondować”.

Jak pisaliśmy w Biuletynie nr 2, w 2000 roku nawiązano z rodziną kontakt bezpośredni.

Jacek z Warszawy

UZUPEŁNIENIE DO GENEALOGII MAKLESÓW

Na I Zjeździe Rodu Maklesów prezentowane były Tablice genealogiczne. W tym biuletynie publikujemy ich fragment od najdawniejszych zdobytych informacji (1570) o naszych przodkach.

Mówiliśmy o całościowym wydawniczym opracowaniu zebranych w tablicach imion i rodzin, aby każdy z Maklesów miał do nich dostęp. Forma wydawnictwa zależy oczywiście od zainteresowania członków Klubu i Możliwości finansowych. Czekamy na opinie w tej sprawie. Wydawnictwo mogłoby ukazać się na II Zjeździe.



NOTY BIOGRAFICZNE

Zgodnie z ustaleniami przedstawiamy następnego członka rodu. Wszystkich prosimy o nadsyłanie życiorysów członków swoich rodzin.

 

Franciszek s.Melchiora i Franciszki z Sołtysiaków

Urodził się 20 lipca 1912 roku, jako siódme dziecko Melchiora i Franciszki. Od 3-ciego miesiąca życia do wieku 16 lat wychowywał się u Adama Sołtysiaka w Mokrej wraz z braćmi: Antonim (1906r.) i Ignacym (1909r.). Następny jego brat Stefan, w wyniku rozpadu małżeństwa Franciszki z Melchiorem nazywał się Sitkiewicz.

Mając 16 lat w wyniku zawodu miłosnego opuścił strony rodzinne i poszedł w Ciechanowski, gdzie pracował jako parobek. W czasie okupacji walczył w Batalionach Chłopskich (później członek ZSL i ZboWiD).

Musiał być czynnym partyzantem bo o tym świadczą jego szerokie znajomości i kontakty z działaczami ZSL. Po wojnie przez 19 lat dzierżawił resztówkę po Kisiel-Kisielińskim w Tarchominie.

Za samowolne wymierzenie sprawiedliwości za porachunki z okresu okupacji został skazany na 5 lat więzienia. Karę odbył w Płocku. Po powrocie założył ogrodnictwo w Tarchominie Kościelnym, ul. Chmielowska 15 na własnych kupionych gruntach. Jednakże tereny te już pod koniec lat 70-tych zajęło miasto pod budownictwo mieszkaniowe. Otrzymał jako rekompensatę mieszkanie w bloku na Targówku.

W 1944 roku ożenił się ze Stefanią Kucińską (1918r.), z którą miał córkę Annę - Wacławę (1961r.). Anna - bardzo zdolna uczennica L.O. im. Władysława IV ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim i wyszła za mąż za Zyberta. Franciszek aż do śmierci opiekował się młodszym bratem Stefanem (+1976r.). Utrzymywał rodzinne stosunki z bratem Antonim, mieszkającym w Rembielicach, Melchiorem - na którego, aż do jego śmierci w kopalni w Sosnowcu mówino Emil. Utrzymywał też przyjazne stosunki z Dłubałami z Walenczowa (Dłubałowa - siostra Franciszki Sołtysiak) i własną siostrą Marią (1902r.) z Częstochowy.

Zmarł 25 maja 1989 roku. Pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Tarchominie. W lutym 2003 r. obok niego pochowano żonę Stefanię.

córka Anna Zybert

 

 

 

Jadwiga Maklesowa

Urodziła się 20.9.1897r. w Kaliszkowicach. Matka jej z domu Nędza-Nędzyńska pochodziła z Mikstatu. Ojciec Franciszek syn Tomasza, Kulesza „Odolanowski” h.Ślepowron - był potomkiem Wojskiego Ostrzeszowskiego - dowódcy odsieczy Klasztoru Jasnogórskiego w czasie "Potopu szwedzkiego".

           Bardzo zdolna uczennica (szóstkowa), świetnie władała językiem niemieckim, miała dużą łatwość rymowania, co wykorzystała dopiero w latach późniejszych. Działaczka polskich organizacji w okresie przed I Wojną Światową np. "Sokoła".

         Po 1919r "była W-oe prezeską Młodych Polek w Torzeńcu a później w Mikorzynie. W dniu 15 października 1928 r wyszła za nauczyciela Franciszka Maklesa, który w 1930 r został kierownikiem szkoły w Mechnicach.

W latach 1939 - 1945 uczestniczka Ruchu Oporu. Najpierw (październik 39r.) łączniczka na odcinku Ostrów-Ostrzeszów Wieruszów-Wieluń, a następnie organizatorka pomocy dla Żydów z Wieruszowa (org. Żegota).

         Organizowała spotkania przedstawicieli "Getta" z przedstawicielami ZWZ - AKA. Po wojnie i powrocie męża Franciszka z niewoli niemieckiej organizatorka życia kulturalno - oświatowego w Ruchu Ludowym.

Organizowała przedstawienia dziecięce i młodzieżowe ,dożynki wiejskie gminne i powiatowe. Swoje zdolności poetyckie wykorzystała do pisania kupletów i tekstów okolicznościowych piosenek.

         Przez ponad 15 lat była prezeską Koła Gospodyń Wiejskich w Mechnicach.

         Jako zamiłowany bibliofil, zbierała także listy, fotografie i wycinki gazet oraz własne teksty wierszyków i piosenek. Była duszą życia towarzyskiego.

         Miała 8 wnuków i 8 prawnuków. Po wylewie w maju zmarła w szpitalu Ostrzeszowskim  dnia 11.9.1986r. Pogrzeb w dniu 13.9.1986r. zgromadził rodzinę, delegacje mieszkańców Mechnic, Torzeńca i sąsiadów z Kępna.

         W pogrzebie uczestniczyły sztandary - ZHP Hufiec Ostrzeszów i ZBOWID

z Kępna, Stypę zorganizowano w Ostrzeszowie (ok. 80 osób),w Torzeńcu i Mechnicach. Pochowana obok męża Franciszka po 40 dniach od jego pogrzebu.

Jacek z Warszawy

 

 

PRZYGOTOWANIA DO II ZJAZDU RODU W 2005 ROKU

 

Zwracamy się do wszystkich członków Klubu, do niezrzeszonych i spokrewnionych z nami z uprzejmą prośbą o współdziałanie przy organizowaniu i doborze problemów i tematów, które należy omówić i uporządkować na najbliższym Zjeździe.

Zarząd na posiedzeniu przedzjazdowym chce te propozycje uwzględnić w przygotowywanym programie.

Nasze dylematy i wahania przedstawiamy w formie pytań:

Sprawy organizacji Zjazdu:

·          zjazd ma się odbyć w sierpniu 2005r., czy w innym miesiącu?

·          ma trwać jeden czy dwa dni?

·          miejscowość - Kłobuck, Mokra czy inna miejscowość ?

·          jakie zaprosić  władze miejscowe, samorządowe, inne ?

·          czy są członkowie Rodu, którzy chcą wystąpić z Klubu ?

·          kto chce przedstawić  swój dorobek - artystyczny, literacki, naukowy, zawodowy, itp.?

Tablice genealogiczne:

·          jak będziemy uzupełniali tablice genealogiczne?

·          kto zajmie się ich rozbudową?

·          w jaki sposób możemy upowszechnić dotychczasowy układ?

Biuletyn Rodu:

·          czy wydawać dalej Biuletyn?

·          jaka ma być (przy akceptacji) tematyka, zawartość treściowa?

·          jakie są propozycje, kto zgłasza się do pomocy w redagowaniu?

·          czy noty biograficzne z Biuletynu należałoby włączyć do materiałów „tablic” i wydać jako :Zeszyty Zjazdu” Klubu?

Inne propozycje, sugestie, uwagi:

Prosimy o uwagi pisemne na adres: 02-271 Warszawa, ul. Centralna 19 lub telefonicznie 22-8464416.

 

 

KRONIKA

Czekamy na wszelkie informacje o życiu, działaniu, osiągnięciach, wydawnictwach, zainteresowaniach, podróżach itp. Członków. Od bogactwa otrzymanych materiałów zależy zawartość merytoryczna Biuletynu!

 

Przypominamy, że składki członków Klubu można wpłacać na konto Klub Rodu Maklesów -
PKO BP V o/Warszawa
66-10201055-222900565.  

 

 

 
   
 

    ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 
 

 

 

Klub Rodu Maklesów, 02-271 Warszawa, ul. Centralna 19

Copyright © 2002 MGK