Maklesowie

 

          ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 

I Zjazd Rodzinny  ::  Zarząd  ::  Statut  ::  Raport  ::  Prasówka  ::  Galeria  ::

 

 Raport

W sierpniu 1999 r. w Torzeńcu, pow.Ostrzeszów, zrodziła się myśl spotkania osób noszących nazwisko MAKLES i spowinowaconych z rodem.

Inicjatorami byli Barbara i Jacek z .Warszawy oraz Jerzy z Ostrzeszowa.

Projektodawcom chodziło o integrowanie członków rodu, utrzymywanie więzi rodzinnej między mieszkającymi
w kraju i zagranicą, kultywowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom tradycji i historii rodu, dokumentowanie wszelkich osiągnięć członków rodu i organizowanie zjazdów.

 

Przystąpiono do organizowania spotkania – I Zjazdu Rodu Maklesów.

Dzięki poszukiwaniom Jacka i Jurka (kontakty rodzinne, „Wielka Księga Rodu Maklesów” – wyd. Halbert’s Family Heritage – 1999r) zgromadzono ok. 230 adresów i do 50. rodzin zwrócono się z propozycją bliższego poznania oraz ewentualnego udziału w zjeździe.

Po zachęcających odpowiedziach wysłano zaproszenia w języku polskim, niemieckim, angielskim, francuskim
i rosyjskim (do Dnieprodzierżyńska, gdzie umiejscowiono Maklesów dzięki korespondencji z Leonidem Breżniewem w 1978r.).

Ponieważ zamierzenia zorganizowania stawały się coraz bardziej realne, ustalono roboczo, że Jacek
z Warszawy będzie Prezesem, Jerzy z Ostrzeszowa – Komandorem, Marian z Kłobucka – Kwatermistrzem. Opracowano ramowy program zjazdu.

Wiosną 2001r. nawiązano kontakty organizacyjne z władzami powiatu, miasta i kościoła. Opracowano: Logo Maklesów, barwy sztandaru, statut stowarzyszenia genealogicznego i inne druki.

Do grupy organizatorów dołączono: Pawła z Malborka, Adama z Kalisza, Cezarego z Kłobucka, Łucję i Roberta Jóźwików z Mokrej i Beatę Trzepizur z Kłobucka.

  

I Zjazd Rodu Maklesów odbył się w Kłobucku i Mokrej.

Ze względu na niepewną pogodę obrady pierwszego dnia odbywały się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół
w Kłobucku, ul. Skorupki 46.

Zjazd otworzył senior i organizator zjazdu Jacek, witając zebranych Maklesów, ich rodziny i gości. Ciepłe
i serdeczne przymówienie powitalne
wygłosili: Starosta Marek Sztolcman i Burmistrz Kazimierz Golba.

Z gości zagranicznych przemawiali: Emil z Francji i Edward ze Stanów Zjednoczonych. Przedstawili koleje życia swych przodków i trudy zakorzeniania się na obczyźnie. Ich wystąpienia były dowodem przekazywania następnym pokoleniom wiedzy o polskich korzeniach, a znajomość języka świadectwem żywych związków
z krajem.

Przewodniczący omawiając historię Maklesów w czasach niepisanych przedstawił ich rodowód plemienny, plemienia KOTKÓW, zamieszkujących tereny od Odry do Gór Świętokrzyskich i od Bzury do Krakowa,
a wymienionych przez P.C.Tacyta w „Germanii...” z 98r ne.

Cechy zewnętrzne Maklesów odpowiadają opisom autorów rzymskich ludów z tego rejonu.

Prawdopodobnie przodkowie nasi brali udział w zdobyciu i spaleniu pod wodzą Alaryka Rzymu w dniu 24 sierpnia 410r.ne. W Europie Zachodniej zaprowadzili demokrację, a w spalonym Rzymie zaistniały warunki do założenia Watykanu - Stolicy Chrześcijaństwa.

Omówił także opracowywane przez wiele lat tablice genealogiczne (3 x A0), na których umieścił udokumentowanych od 1600 r przodków chłopskiego rodu. Było to możliwe, gdyż właśnie w Kłobucku zachowały się najstarsze księgi metrykalne (prawdopodobnie jedyne w Europie).

Wszystkie rodziny z zapałem poszukiwały swojej linii rodowej od czasów współczesnych do Feliksa ur. około 1570 r. Przyjęto również, że rodzina to jednostka rodu, która ma wspólnego przodka, przynajmniej z połowy XIX wieku, tj. ok.1850 r czyli w czasie uwłaszczania chłopów. Gdy spisywano rodziny, oprócz nazwiska wyróżnikiem były imioniska – przydomki, np. Kajki, Majchry, Płachty, Jacki lub Czerwoni itp.

   Z tablic genealogicznych wynika, że ród nasz ma 27 - 32 rodziny, łącznie z liniami żeńskimi. W I Zjedzie uczestniczyli przedstawiciele 17 rodzin i to przeważnie spoza Mokrej i Kłobucka. Rodziny Antoniego z Ukrainy
i Franciszka z Niemiec (powiązane z Majchrami) przesłały obecnym na Zjeździe pozdrowienia.

   Z okazji Zjazdu Barbara z Warszawy wydała tomik „Rodzinne okruchy”, w którym wiersz „W rodzinnym kręgu” nawiązuje do uroczystości spotkania. Władzom Kłobucka i zainteresowanym uczestnikom autorka podpisywała książkę.

Wpisywano się też do „Pamiątkowej Złotej Księgi” prezesa, wymieniano adresy, ustalano stopień pokrewieństwa, robiono zdjęcia, opowiadano o losach swoich rodzin.

W sali gimnastycznej odbyły się zawody w różnych kategoriach wiekowych od 10 do 50 lat. Tor przeszkód opracował i prowadził Adam z Kalisza.

 

KOBIETY:

I miejsce Anna z Kalisza – bochen chleba

II miejsce Aleksandra z Kalisza – piesek „owczarek”

 

MĘŻCZYŹNI

I miejsce Dawid z Kłobucka – gołąbek

II miejsce Piotr z Poznania - cukinia

III miejsce Damian z Kłobucka - mleko

IV miejsce Paweł z Poznania – kaszanka

 

Gratulacje i nagrody zwycięzcy otrzymali w czasie „Biesiady w Mokrej”.

W dniu 18.08.2001r w godzinach popołudniowych, na zebraniu ogólnym wszystkich uczestników postanowiono założyć stowarzyszenie genealogiczne pod nazwą Klub Rodu Maklesów. Przyjęto statut stowarzyszenia. W głosowaniu jawnym wybrano Zarząd i podjęto decyzję zarejestrowania Klubu.

W skład Zarządu weszli: Prezes – Jacek s.Franciszka z Warszawy, I v-ce prezes - Jerzy s.Franciszka
z Ostrzeszowa, II v-ce prezes – Piotr s.Ireneusza z Warszawy, kwatermistrz - Marian s.Józefa z Kłobucka, skarbnik – Stefan s.Stefana z Częstochowy.

Komisja rewizyjna: przewodnicząca – Tatiana ż.Ireneusza z Warszawy, członkowie – Marian s.Władysława
z Kłobucka, Stanisław s.Jana z Warszawy.

Wszyscy wybrani powinni wyznaczyć swoich asystentów, którzy na następnych zjazdach będą naturalnymi kandydatami do pełnienia funkcji. Ustalono, że Zarząd będzie powoływał tematyczne sekcje robocze wg potrzeb. Ustalono również, że adresem Zarządu jest adres Prezesa Jacka z Warszawy, 02-271 Warszawa,
ul.Centralna 19.

Zatwierdzono Logo rodu i sztandar. Następne zjazdy odbędą się w roku: 2005, 2010, 2015...

  

Drugi dzień Zjazdu rozpoczęła msza św. w kolegiacie pod wezwaniem św. Marcina w Kłobucku, odprawiana przez proboszcza ks. Kazimierza Troczyńskiego w intencji rodu Maklesów. Uczestnicy Zjazdu mieli zaszczyt
w prezbiterium wysłuchać wielu ciepłych słów o swoim rodzie.

Złożono kwiaty w kościele przy tablicy ks. Jana Długosza, który był proboszczem Maklesów.

Delegacje Zjazdu w osobach: Maria zd Makles, Piotr s.Jacka, Tomek i Adaś z Torzeńca, Ola z Kalisza, Helena i Marian z Kłobucka, Jerzy z Ostrzeszowa, Kimberly Makles z USA, Sławka i Marian s.Władysława
z Kłobucka, Regina z Mokrej, Patrycja i Damian z Kłobucka, Zdzisław z Walecznowa składały kwiaty z szarfami „od Rodu Maklesów” na cmentarzu w Kłobucku i Mokrej, pod pomnikami pamięci narodowej w Kłobucku i Bitwy 1939r. w Mokrej.

Bardzo udaną częścią Zjazdu była „Biesiada u Maklesów” – spotkanie w Mokrej w domu zbudowanym ok. 1865r. Gospodyni Łucja zd Makles wraz z mężem Robertem Jóźwikiem przygotowali poczęstunek (wiejski chleb, masło, mleko, kaszanka, smalec, ogórki, placki drożdżowe itp). Grała kapela, tańczono, śpiewano, robiono zdjęcia, oglądano zebrane w izbach „muzealne” przedmioty użytkowe gospodarstwa wiejskiego. Całą uroczystość zakończono rodzinnym kręgiem splecionych rąk, hejnałem muzycznym specjalnie skomponowanym na tę uroczystość i wypowiedzianą przez Prezesa formułą „Pierwszy Zjazd Rodu Maklesów uważam za zamknięty”.

Najmłodsze dzieci podziękowały Jackowi z Warszawy za zorganizowanie Zjazdu: Paweł z Poznania, Ola
z Kalisza, Kina z Mokrej, Weronika z Częstochowy, Tomek z Torzeńca, Lilka z Lasowic Wielkich, Daniel z Mokrej i Adaś z Torzeńca.

  

W Zjeździe uczestniczyło 112 osób.

Udział był odpłatny: dla członków rodu 25,00zł, dla uczestników „gości” 35,00zł. Dzieci do lat 7 nie płaciły. Zebrano 1820,00zł, z czego zorganizowano cztery ciepłe posiłki, tj danie obiadowe, kolację, śniadanie oraz poczęstunek w Mokrej. Opłacono orkiestrę z Ostrzeszowa, filmowanie, sztandar i transparent., Komitet Rodzicielski w Kłobucku, obsługę kuchni, produkty żywnościowe i świniaka w Mokrej. Złożono ofiarę na mszę
w Kłobucku. Wydatki złotówkowe wyniosły 4054,26 zł. Dobrowolna skaładka w Mokrej dała kwotę 367,00 zł. Debet pokryli Jacek i Jerzy.

Zjazd został udokumentowany artykułami w prasie, zdjęciami, kasetami video (Jerzy Marek Szulczyński – Ostrzeszów i Rafał Chmielewski – Góra Kalwaria) wywiadem radiowym Zdzisława Maklesa z Częstochowy, protokołami Zarządu i Komisji oraz deklaracjami przynależności do Klubu. Uczestnicy złożyli podpisy na listach obecności. Wszystkie dokumenty są archiwizowane u Prezesa w Warszawie.

Zarząd I Zjazdu Rodu Maklesów wyraża podziękowanie za udział w rodzinnym spotkaniu i liczy na aktywną działalność w Klubie Rodu Maklesów.

 

 
   
 

    ::  Home  ::  Poradnik  ::  Genealogia  ::  Maklesowie  ::  Biuletyn  ::  Zjazd  ::  Foto  ::

 
 

 

 

Klub Rodu Maklesów, 02-271 Warszawa, ul. Centralna 19

Copyright © 2002 MGK